Sunday, 8 March 2015

First IT Forum in TU-Varna


На 07.03 се състоя първата IT конференция в Технически университет – Варна. Студенти, преподаватели, любители на компютърните технологии и представители на варненски фирми се събраха в съботния ден да обменят знания в различни сфери на информационните технологии.

Презентационната сесия откри инж. Николай Митев, специалист по cloud computing, с темата за NoSQL. На дълго и на широко бяха обсъдени релационните и нерелационните бази данни, техните предимства, недостатъци и приложения. Развенчан бе митът, че NoSQL ще измести напълно релационните бази данни в бъдеще – нерелационните бази от данни целят да бъдат прилагани там, където класическият модел не е подходящ за нуждите на съвременните технологии.

Втората презентация бе представена от доц. д-р. Галина Момчева, ръководител катедра „Информатика“ във Варненски свободен университет. В нейното представяне на „Action-reaction-interaction“ (Действие-реакция-взаимодействие) тя разказа историята на потребителския интерфейс и неговата еволюция в настоящето и близкото бъдеще. Основна тема бе актуалният в момента natural user interface (натурален потребителски интерфейс), който използва естествените движения на човешкото тяло – жестове, движения, дори мимики – за да се предават данни на компютъра по естествен начин.



Ивайло Вълков представи на вниманието на събралите се идеята за свободен хадруер (open hardware). Аналогично на свободния софтуер (open software), той предлага на потребителите достъп до чертежи, скици и дизайн на платки и интегрални схеми. Целите на свободния хардуер е да се постигне независимост от производителите и всеки, който има необходимите опит и познание, да може да направи нужния му хардуер. Бяха представени платки Arduino, Netduino, Raspberry и Olimex.



Светлина по въпроса „Какво е QA и защо трябва да внимаваме за апострофите?“ хвърли Недко Христов с презентацията „Основи на тестването и сигурността в WEB приложения“. Качественото осигуряване (quality assurance) е изключително важно за всяка една сфера на производството и това важи с пълна сила за софтуера и WEB приложенията. Бе демонстрирано, че няма нито един сайт, който да е напълно защитен и че винаги има какво повече да се подобри в качеството сигурността на един сайт, както и че един случаен (или пропуснат) апостроф в кода би могъл да позволи достъп на всеки един потребител до секретна информация в сайта.


Юлиан Сапунджиев представи „Програмиране на embedded микроконтролери“ и демонстрира колко лесно и достъпно може да бъде това – не за професионалисти и специалисти, а за любители и ентусиасти. Демонстрацията включваше контролиране на светодиод с Arduino платка. Необходимото за да започнете да програмирате е минимално – необходими са ви само компютър, интегрирана работна среда, микроконтролер и ентусиазъм!



Презентационната сесия завърши с Живко Кабаиванов и неговите съвети за стартиране на успешна IT кариера. С нагледни примери бяха посочени най-често допусканите грешки при създаването на CV и мотивационно писмо и бе обяснено как да се избегнат. Насоки за поведението и дрескода по време на интервю за работа бяха придружени от разяснения какво работодателите очакват от кандидатите и какво те могат да очакват от бъдещия си работодател.



В края на конференцията се проведе lightning talks – всеки предварително записал се имаше възможност в рамките на 5 минути да сподели с останалите нещо интересно, отнасящо се до информационните технологии.

Галин Желязков представи предприемаческите екосистеми на Варна, част от които са Startup Weekend Varna, Beehive, Google group, Design & UX Group, Business café, Silicon Drinkabout, SoftUni във Варна, Zariba Game Academy, Varna lab, Varna Conf, Game Hour и други, като наблегна на факта, че вече и ITForum е част от тази екосистема.

За микросървисите и ползата от тях говори Димитър Данаилов. Благодарение на тях е възможно да се реализира хоризонтално скалиране на дадена система и по-лесно да се имплементира повече от един език за обработване на даден проблем, което е сериозно предимство при работа със сложни системи.

Стефан Стефанов говори за квантови и експоненциални алгоритми и възможното им приложение в сферата на криптографията и декриптирането.

Конференцията бе организирана от студентите от катедра КНТ – Петър Лазаров, Амалия-Мария Самоходова и Йоанна Самоходова, и спонсорирана от ИТ компанията Shopmetrics (www.shopmetrics.com). По време на събитието студентите имаха възможност да научат как да кандидатстват за тяхната стажантска програма.



___________________________________
Видео от конференцията можете да гледате на Youtube канала на club IT++
Още снимки от конференцията тук

No comments:

Post a Comment